لوله و اتصالات پلی اتیلن

لوله و اتصالات پلی اتیلن PE

تاریخچه پلی اتیلن

 

نخستین پلی اتیلن ، به شکل پلی اتیلن سبک در اواسط دهه 1930 در پی تحقیقاتی مجزا در آمریکا و بریتانیا تولید شد و اولین مصرف صنعتی آن در جنگ جهانی دوم توسط انگلیسی ها بود . پلی اتیلن سنگین در اوایل دهه 1950 در نتیجه تحقیقاتی در بریتانیا پا به عرصه وجو گذاشت . تهیه لوله از جنس پلی اتیلن سنگین به شکل تولید پیوسته در نیمه دوم آن دهه آغاز شد . اولین لوله پلی اتیلن در ایران دو اواخر دهه 1350 شمسی تولید گردید.

pe2

لوله پلی اتیلن تک جداره آبرسانی

 

 

تک لایه (آب شرب – صنعتی – کشاورزی تحت فشار و کم فشار فاضلابی)

 

استفاده از لوله پلی اتیلن، به دلایلی چون مقاومت بسیاز بالا در برابر خوردگی ، وزن کم، حمل و اجرای آسان و کم هزینه ، مقاومت در برابر نفوذ ریشه گیاهان، مقاومت شیمیایی بالا در برابر عوامل مهاجم خارجی و سیالات داخل ، قیمت مناسب تر نسبت به لوله های فلزی و کامپوزیتی، عدم نیاز به تعمیر و نگهداری در زمان سرویس دهی ، انعطاف پذیری بالا ، ایجاد سیستم بدون نشتی (آب بند) و مقاومت در برابر زلزله، جهت انتقال آب و سایر یالات هر روز بیشتر مورد توجه کارفرمایان قرار می گیرد.

مواد اولیه مورد استفاده برای این لوله ها، پلی اتیلن سنگین گرید لوله است و امروزه در طبقه بندی های PE100  ، PE80 و PE100+  در بازار عرضه می گردد.گونه های قدیمی تر پلی اتیلن سنگین PE50  وPE63  بوده است. این طبقه بندی بر اساس میزان استحکام این مواد MRS  صورت می گیرد.

پلی اتیلن سنگین گرید لوله در ایران توسط پتروشیمی های شازند ، جم و مارون تولید کمی شود.

پلی اتیلن وارداتی رایج در بازار ایران عموما تولید پتروشیمی های بروج ، یوه-وآ ، ساپیک ، تصنیع ، بازل و …. می باشند.

شرکت شهراب گستران اروند مفتخر است که لوله پلی اتیلن تک جداره را اط قطر 10 تا 450 میلیمتر و لوله پلی اتیلن مطابق استاندارد ملی ایران به شماره 6633674914 و لوله دو لایه آب شرب با استفاده از بهترین مواد اولیه مطابق با درخواست مشتری تولید نماید.

لوله پلی اتیلن تک جداره گازرسانی 

 

با رشد و توسعه کاربرد پلی اتیلن در صنعت لوله و با ارتقاء کیفی مواد اولیه پلی اتیلن و تجهیزات تولید به تدریج لوله های پلی اتیلن برا مصارف گازرسانی نیز تولید و مورد استفاده قرارگرفتند.

لوله های پلی اتیلن تک جداره گاز رسانی با مواد اولیه PE100  خود رنگ مشکی مطابق با استاندارد ملی EN1851  تولید می گردد.

شرکت شهراب گستران اروند جزء تولید کنندگان مجاز شرکت ملی گاز ایران بوده و با استفاده از پیشرفته ترین دستگاه های تولید اروپایی که مجهز به سیستم اولتراسونیک و گرادی متریک می باشد.

این شرکت توان تولید پلی اتیلن گاز استاندارد را از سایز 20 میلیمتر تا 400 میلیمتر دارد.

pe3